در چه مواقعی سزارین انجام میشود؟

دسته بندی: سلامت
4 بازدید

جدید رو:

در چه مواقعی سزارین انجام میشود؟

سزارین در واقع زایمانی هست که کنار پاره کردن شکم و رحم مادر مهربان، نوزاد رو بیرون میکشن و در مقابل زایمان طبیعی قرار داره. در طول سی سال گذشته نرخ زایمان سزارین به صورت آرامی در حال افزایش بوده. در نوامبر سال 2005 میلادی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام گرداند که نرخ زایمان سزارین به بیشترین مقدار خود یعنی 29.1 درصد رسیده. یعنی از هر چهار زایمان بیشتر از یکی به صورت سزارین صورت گرفته اند. در ادامه این مطلب در مورد علت هایی منجر به عمل سزارین میشه، صحبت میکنیم:

چه عواملی منجر به زایمان سزارین میشه؟

دلایل زیادی وجود داره که ممکنه پزشک شما به جای زایمان طبیعی، دستور به زایمان سزارین بده. بعضی از سزارین ها به خاطر مشکلات اورژانسی یا بیماریها اند، بعضی از اونها برای پیشگیری از وقوع مشکله و بعضی هم به صورت انتخابیه.

بسته شدن کامل یا قسمتی از دهانه رحم توسط جفت

یک نفر از هر 200 زن باردار این اتفاق رو در سه ماهه سوم بارداری، تجربه میکنه. درمان این مشکل شامل استراحت و بررسی های مکرره. معمولا اگه رخ دادن این مورد در رحم مادر مهربان اثبات بشه، عمل سزارین ضروری میشه. ولي اگه به صورت جزئی تشخیص داده بشه، زایمان طبیعی هم شاید ممکن باشه.

بخوانید:  تقویت هوش بچه انسان دو ساله، دوران طلایی

جدا شدن ناگهانی جفت جنین از رحم

این اتفاق معمولا در سه ماهه سوم بارداری میفته. حدود یک درصد از زنان باردار این اتفاق رو تجربه میکنن. مادر مهربان از محل جدا شدن دچار خونریزی میشه و احساس درد در ناحیه رحم خودش میکنه. این جدا شدن باعث اختلال در رسیدن اکسیژن به نوزاد میشه و کنار توجه به میزان شدید بودن این اتفاق، ممکنه عمل سزارین انجام بشه.

پاره شدن رحم

به صورت تقریبی در یکی از هر 1500 مورد بارداری، رحم مادر مهربان در هنگام زایمان یا در طول بارداری پاره میشه. پاره شدن رحم مادر مهربان میتونه منجر به خونریزی در بدن مادر مهربان بشه و در اکسیژن رسانی به نوزاد ایجاد اختلال کنه. این اتفاق موجب به عمل سزارین فوری میشه.

از پا بیرون آمدن بچه

اغلب وقتی که وضعیت نوزاد در رحم طوری باشه که بخواد از پا به دنیا بیاد، تنها راه زایمان سزارینه. اگرچه که سزارین طبیعی هم تحت شرایط خاص قابل انجامه. کنار این حال اگر نوزاد تحت فشار باشه یا بند نافش افتاده باشه، زایمان سزارین ضروریه. همچنین اگه نوزاد هنوز به سن زادروز نرسیده باشه (زایمان زودرس)، ممکنه که سزارین صورت بگیره.

پرولاپس بند ناف

این وضعیت اغلب برای مادران اتفاق نمیفته، ولي زمانی که رخ بده، زایمان سزارین ضروری میشه. پرولاپس بند ناف به این معنیه که بند ناف قبل از به دنیا اومدن بچه از رحم خارج بشه و از اندام زنانه بیرون بزنه. وقتی که رحم منقبض بشه به بند ناف فشار وارد میشه و جریان خون به سمت نوزاد رو از بین میبره.

بخوانید:  برای بارداری دوقلو چه کنم؟

تحت فشار بودن جنین

مرسوم ترین دلیل این اتفاق کم بودن مقدار اکسیژنی اند که به بدن جنین وارد میشه. اگه کنار معاینه کردن نوزاد داخل شکم مشخص بشه که اکسیژن به مقدار مناسب در دسترس نوزاد نیست، زایمان سزارین به صورت اورژانسی انجام خواد گرديد.

پیش نرفتن زایمان طبیعی

این مورد زمانی اتفاق میفته که دهانه رحم به اندازه کافی باز نشه و زایمان طبیعی به کندی پیش بره یا کلا متوقف بشه و یا نوزاد در وضعیت مناسب زایمان نباشه. این عنوان زمانی مشخص میشه که مادر مهربان در فاز دوم زایمان طبیعی باشه (باز شدن دهانه رحم بیش از 5 سانتی متر)، چون که فاز اول زایمان طبیعی (کمتر از 5 سانتی متر) بخودی خودش آهسته هست.

تجربه زایمان سزارین در بارداری قبلی

معمولا نود درصد از زنانی که قبلا زایمان سزارین رو تجربه کردن داوطلب زایمان طبیعی در بارداری بعدی خودشون هستن. بزرگترین خطری که این دسته از زنان رو تهدید میکنه پاره شدگی رحم هست که در 1.5 درصد از این زنان رخ میده. کنار این حال برای داشتن زایمان طبیعی بعد از سزارین، باید شرایطی رو برآورده کنین.

بخوانید:  میزان هموگلوبین در بارداری، چقدر باید مي باشد؟

بیماری های ویروسی و تاول زای فعال اندام تناسلی

اگه مادر مهربان دچار این نوع از بیماریها شده باشه، ممکنه که برای جلوگیری از آلوده شدن نوزاد به ویروس در هنگام به دنیا اومدن، زایمان سزارین صورت بگیره.

دیابت

اگه مادر مهربان دچار دیابت بارداری بشه و یا از قبل مبتلا به دیابت باشه، ممکنه که نوزادش اندازه بزرگی داشته باشه و یا دچار عوارض دیگه بشه. این عنوان احتمال زایمان سزارین رو بیشتر میکنه.

نقایص مادرزادی

اگه کنار بررسی نوزادی مشخص بشه که دچار نقص مادرزادیه، امکان داره که برای پیشگیری از هرگونه عوارضی حین زایمان، عمل سزارین صورت بگیره.

چند قلو زائیدن

دوقلوها رو بسته به موقعیت اونها داخل شکم میشه به صورت طبیعی به دنیا آورد. سه قلوها و بیشتر شانس کمتری برای زایمان طبیعی دارن.

در چه مواقعی سزارین انجام میشود؟

منبع :niniban.com
جدید رو


جدید رو « jadidro.ir »

نظر شما درباره این مطلب

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.